W skrócie
Falownik schemat to szczegółowy rysunek techniczny przedstawiający połączenia elementów instalacji fotowoltaicznej, w tym przepływ prądu DC i AC oraz parametry operacyjne urządzeń. Schemat umożliwia identyfikację kolejności podłączania komponentów zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy Prawo energetyczne z 2023 r., gdzie priorytetowe są bezpieczne sekwencje uruchamiania modułów PV, inwerterów oraz transformatorów. Artykuł przedstawia procedury analizy symboli, oznaczeń napięć i prądów oraz wytyczne służące do prawidłowego przekazu danych pomiędzy falownikiem a siecią, co umożliwia samodzielną weryfikację zgodności instalacji z normą PN-EN 50549-1:2025.
Falownik - zasada działania - od prądu stałego do przemiennej energii
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Falownik - zasada działania polega na przekształceniu napięcia stałego pochodzącego z paneli fotowoltaicznych na napięcie przemienne odpowiadające parametrom sieci energetycznej. Ten proces nie jest liniowy - to seria trzech mostków pracujących w łańcuchu konwersji energii.
Falownik - zasada działania nie jest liniowa - to seria trzech mostków. Pierwszy z nich to przekształtnik DC/DC z kontrolerem MPPT działający przy napięciu wejściowym 300-400 V, drugi to mostek IGBT z przełączaniem z częstotliwością 20-25 kHz, a trzeci to filtr LC o rezonansie 50 Hz. Typowy falownik o mocy 10 kW ma wymiary 65 x 45 x 20 cm i waży 25 kg. W praktyce falownik on grid wymaga ciągłego monitoringu napięcia i częstotliwości sieciowej, aby utrzymać stabilność układu.
W mostku DC-AC opartym na tranzystorach IGBT firmy Infineon sprawność konwersji przekracza 97%, co czyni te topologie fundamentalne dla nowoczesnych instalacji PV. Proces przekształcania prądu stałego DC w prąd przemienny AC wymaga precyzyjnego sterowania fazowego, aby uzyskać sinusoidalną kształtkę napięcia wyjściowego.
| Topologia | Sprawność [%] | Straty [%] | Rekomendacja |
|---|---|---|---|
| DC-coupled | 96 | 0 | Nowe instalacje PV |
| AC-coupled | 90-92 | 4-6 | Modernizacja istniejących |
Wybór topologii zależy od wymagań projektowych i warunków instalacji. Warto przyjrzeć się, jak parametry gęstości mocy i napięcia definiują konfigurację układu. Dla systemów hybrydowych istotne jest zachowanie równowagi pomiędzy efektywnością a elastycznością pracy.
- Liczba i moc paneli w każdym stringu
- Przekrój przewodów solarnych MC4
- Maksymalne napięcie stringu przy -20°C
- Prąd zwolennika falownika
- Typ IGBT w układzie DC-AC
- Parametry filtra LC (indukcyjność i pojemność)
- Częstotliwość przełączania
- Sprawność konwersji >97%
- Tryb pracy on-grid z monitoringiem
- Protokoły komunikacyjne (Modbus RTU, RS-485)
- Wymiary i waga urządzenia
- Certyfikaty CE i EN 50438
Kontroler MPPT optymalizuje moc paneli poprzez ciągłą adaptację do zmiennych warunków oświetlenia. Warto oddzielić parametry techniczne od wymagań prawnych - art. 69 ust. 1 ustawy NC RfG stanowi, że przyłącza powyżej 3,86 kVp podlegają dodatkowym normom bezpieczeństwa. Dokumentacja techniczna musi zawierać te dane, aby operator mógł zatwierdzić projekt.
Wzór na obliczenie liczby paneli w stringu uwzględnia temperaturę minimalną otoczenia. Dla Polski przy T_min = -25°C napięcie otwartego obwodu Voc zmienia się o +0,35% na każdy stopień spadku temperatury. Przykładowo, panel o Voc = 45V przy 25°C osiąga 52,9V przy -25°C, co oznacza maksymalnie 28 paneli w stringu dla falownika z U_max = 1500V.
| Moc paneli [W] | Voc przy 25°C [V] | Voc przy -25°C [V] | Liczba paneli w stringu |
|---|---|---|---|
| 400 | 45 | 52,9 | 28 |
| 450 | 48 | 55,9 | 26 |
| 500 | 52 | 60,6 | 24 |
Prąd stały DC z paneli musi przejść przez wszystkie etapy przekształcania, zaczynając od kontrolera MPPT, przechodząc przez mostek IGBT, a następnie filtrując przez LC. Takie trójki semantyczne pokazują, jak każdy element wkłada się w całościowy proces konwersji energii.
Budowa falownika - co kryje się pod obudową i jakie ma znaczenie dla instalacji
Wewnętrzna budowa falownika opiera się na precyzyjnie zaprojektowanych elementach, które kolejno przekształcają i optymalizują energię słoneczną. Główne komponenty to przekształtnik DC/DC z układem MPPT, mostek DC/AC oraz filtr LC, a także porty komunikacyjne umożliwiające monitorowanie i sterowanie systemem. Każdy z tych elementów odgrywa istotną rolę w całkowitej efektywności pracy inwertera.
Przekształtnik DC/DC jest sercem każdego falownika, działając w zakresie napięcia 200-500 V DC. Dzięki wbudowanemu układowi MPPT (Maximum Power Point Tracking) najprawdopodobniej zadaniowi, który ciągle szuka punktu o najwyższej mocy, przekształtnik optymalizuje pobór mocy z paneli poprzez analizę temperatury i natężenia promieniowania. Ten mechanizm działania pozwala maksymalizować energię, jaką można odsprzedać, nawet przy zmiennych warunkach atmosferycznych.
Następnie mostek DC/AC, oparty na tranzystorach IGBT firmy Infineon, konwertuje prąd stały na przemienny. Taki układ zapewnia sprawność konwersji powyżej 97%, co jest fundamentalne dla osiągnięcia wysokiej sprawności całego systemu. Działanie mostka opiera się na modulacji szerokich impulsów, co pozwala na precyzyjne dopasowanie fazy i częstotliwości wyjściowego prądu do warunków sieciowych.
Po konwersji następuje redukcja zakłóceń dzięki filtrowi LC, który eliminuje niepożądane harmoniczne i szumy wyjściowe. Dzięki temu energia dostarczana do sieci lub bezpośrednio do odbiornika spełnia surowe normy jakości energii. Dodatkowo porty komunikacyjne (np. Wi-Fi, Ethernet, RS485) umożliwiają zdalny monitoring oraz integrację z inteligentnymi systemami zarządzania energią.
| Model | Wymiary [cm] | Moc [kW] |
|---|---|---|
| Huawei SUN2000 M0/M1 | 52,5 x 47 x 16,6 | 3-10 |
| Fronius Symo | 64,5 x 43,1 x 20,4 | nie podano |
| FoxESS T3 G3 | 48 x 37 x 18,3 | 3-25 |
Różnica między falownikami transformatorowymi a beztransformatorowymi dotyczy podejścia do konwersji energii. Tradycyjny falownik transformatorowy wykorzystuje duży transformator do izolacji i dostosowania napięcia, co zwiększa masę i straty ciepła. Z kolei rozwiązanie all-in-one eliminuje potrzebę dublowania urządzeń, zmniejszając straty przesyłowe i podnosząc sprawność całego układu o 7-8% w porównaniu do systemów rozproszonych. Ta korzyść jest szczególnie istotna przy projektowaniu instalacji w 2026 roku, gdy każdy procent oszczędności ma znaczenie.
Schemat podłączenia paneli fotowoltaicznych - krok po kroku dla instalacji jednofazowej i trójfazowej
Instalacja fotowoltaiczna wymaga precyzyjnego rozmieszczenia elementów: moduły PV łączone przewodami MC4 w stringi, przechodzące przez rozłącznik DC do falownika z transformatorem DC/AC oraz filtrem LC, a następnie do rozdzielnicy z wyłącznikami nadprądowymi i różnicowoprądowymi, z licznikiem dwukierunkowym oddzielonym od sieci.
Moduły fotowoltaiczne: 12 sztuk po 400 W, łączone przewodami MC4 typu MC4-S 6 mm². Rozłącznik DC typu MC4-DIN 63A pomiędzy stringiem a falownikiem. Falownik SMA Sunny Boy 5.0 ze standardem wyświetlacza, 2 wejścia MPPT, moc znamionowa 5000 W. Rozdzielnica główna GEW 63 A z wyłącznikiem nadprądowym B63-25 i różnicowoprądowym FI 30mA 63A. Licznik dwukierunkowy typu EON 2-1. Punkt uziemienia - rura stalowa Ø25 mm podłączona do uziemienia sieciowego.
Instalacja jednofazowa dopuszcza maksymalną moc 3,86 kWp przy napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz. Falownik jednofazowy może pracować z trójfazową siecią, podłączony do najbardziej obciążonej fazy. Dla instalacji trójfazowej powyżej 3,86 kWp istotny jest wymóg kodeksu sieciowego NC RfG dotyczący falownika 3-fazowego. Przykładem jest instalacja 8,2 kwp wymagająca falownika 3-fazowego modelu Huawei SUN2000 M0-M1 o mocy 10 kW.
| Model falownika | Maksymalne napięcie DC [V] | Liczba modułów w stringu | Przykładowa konfiguracja |
|---|---|---|---|
| Huawei SUN2000 M0-M1 | 800 | 17 | 17 sztuk × 400 W |
| Fronius Symo | 1000 | 22 | 22 sztuki × 400 W |
| FoxESS T3 G3 | 1500 | 33 | 33 sztuki × 400 W |
Górny limit napięcia w stringu to maksymalne napięcie wejściowe falownika podzielone przez napięcie jałowe Voc modułu przy najniższej temperaturze. Dla falownika 800 V i Voc 45 V przy -25°C maksymalnie dopuszczalne jest 17 paneli.
| Parametr | DC-coupled | AC-coupled |
|---|---|---|
| Sprawność ładowania [energii] | 96% | 89-92% |
| Straty energii | 0% | 4-6% |
| Black Start | Tak | Nie |
| Wymagania sieciowe | Falownik hybrydowy | Falownik on-grid |
Topologia DC-coupled charakteryzuje się wyższą sprawnością dzięki braku podwójnej konwersji energii. System AC-coupled traci 4-6% energii na konwersji DC na AC i z powrotu. Dla instalacji wymagających trybu awaryjnego DC-coupled jest preferowany ze względu na możliwość Black Start.
Wzór na obliczenie liczby paneli w stringu: N_paneli = (U_max_falownika / Voc_modułu) × (1 + ΔT), gdzie ΔT to korekta temperaturowa dla najniższej temperatury otoczenia w Polsce (-25°C, wzrost Voc o 0,3%/°C). Dla warunków 2026: moduł 400 W, Voc 45 V, temperatura -25°C → Voc_korygowane = 45 × (1 + 0,003 × 20) = 47,7 V. Dla falownika 800 V: N = 800 / 47,7 ≈ 16 paneli. Dolny limit to napięcie startu MPPT, trzeci limit to dopuszczalny prąd wejściowy stringu.
- Liczba i moc paneli w każdym stringu
- Przekrój przewodów MC4 oraz ich długość
- Typ i numer rozłącznika DC
- Moc i liczba wejść MPPT falownika
- Typ wyłącznika nadprądowego po stronie DC
- Typ wyłącznika różnicowoprądowego po stronie AC
- Przekrój przewodów AC
- Typ licznika dwukierunkowego
- Schemat uziemienia
- Opis metody montażu paneli
- Datę i godzinę odbioru
- Podpis osoby uprawnionej do wykonania zgłoszenia
Warto przyjrzeć się także różnicom pomiędzy Voc a Vmp przy projektowaniu stringów oraz nie pomijać wpływu temperatury na napięcie modułów. Dla nowych instalacji PV budowanych od podstaw topologia DC-coupled jest optymalna ze względu na wyższą sprawność i możliwość Black Start.
Topologie systemów hybrydowych - DC-coupled vs AC-coupled w praktyce
W architekturach hybrydowych falowników różnią się sposobem pracy z magazynem energii. Topologia DC-coupled charakteryzuje się bezpośrednim ładowaniem akumulatorów, co daje sprawność 96% dzięki pominięciu mostka AC. Przeciwnie system AC-coupled wymaga podwójnej konwersji DC->AC->DC, co generuje straty w granicach 4-6%. Dla systemów przemysłowych istotną funkcją jest peak-shaving, które ogranicza szczytowy pobór mocy do 50% mocy umownej.
W praktyce wybór topologii zależy od konkretnych wymagań instalacji. DC-coupled zapewnia lepszą sprawność, ponieważ energia z paneli przechodzi bezpośrednio do akumulatora przez przekształtnik DC/AC. System ten wykorzystuje jedną konwersję, co minimalizuje straty. W topologii AC-coupled energia najpierw przechodzi do sieci, a następnie jest pobierana i ponownie przekształcana do DC dla magazynu.
Falownik hybrydowy w konfiguracji DC-coupled współpracuje z magazynem i siecią w sposób bardziej efektywny pod względem energii. Przekształtnik DC/AC pełni rolę głównego elementu konwersji, a system Black Start umożliwia ładowanie przy braku napięcia w sieci. To rozwiązanie jest szczególnie istotne dla instalacji wymagających wysokiej niezawodności.
| Parametr | DC-coupled | AC-coupled | Dlaczego to ważne |
|---|---|---|---|
| Sprawność ładowania [energii] | 96% | 90-96% | Bezpośrednie ładowanie minimalizuje straty |
| Liczba konwersji energii | 1 | 2 | Podwójna konwersja AC->DC->AC to główna przyczyna strat |
| Dodatkowy inwerter | Niewymagany | Tak, 3-10 kW | Większe koszty i kompleksowość |
| Black Start | Tak | Nie | Możliwość ładowania przy braku napięcia w sieci |
| Koszt instalacji | 20% ceny falownika | 20% + koszt dodatkowego inwertera | Przykład: 4500 zł falownika + 1200-1500 zł montażu |
Warto przyjrzeć się rocznym stratom energii w obu topologiach. Przy intensywności nasłonecznienia 3000 kWh/m² system DC-coupled traci 120 kWh, natomiast AC-coupled 150 kWh. Różnica ta staje się kluczowa przy większych instalacjach. Dla nowych instalacji PV budowanych od podstaw - topologia DC-coupled jest optymalna, ponieważ zapewnia lepszą sprawność i niższe koszty eksploatacji.
Grafik pokazujący roczne straty energii potwierdza, że przy 4000 kWh/m² różnica wynosi 40 kWh na korzyść DC-coupled. System AC-coupled wart rozważyć przy modernizacji istniejących elektrowni, gdy wymagana jest kompatybilność z istniejącą infrastrukturą sieciową. Dodatkowe koszty modernizacji mogą wynieść 1200-1500 zł za montaż, 400 zł za inteligentny licznik oraz 300 zł za dokumentację techniczną.
W systemach przemysłowych aktywując peak-shaving już na etapie projektowania inwertera hybrydowego, można znacząco obniżyć rachunki za energię. Ta funkcja ogranicza szczytowy pobór mocy, co szczególnie istotne jest dla przedsiębiorstw z wysokimi kosztami mocy. Przy projektowaniu nowej instalacji hybrydowej zastosuj topologię DC-coupled dla maksymalizacji autokonsumpcji.
W rezultacie wybór odpowiedniej topologii zależy od konkretnego scenariusza wdrożenia. Dla nowych instalacji polecam DC-coupled, dla istniejących - AC-coupled z uwzględnieniem strat 4-6% w całkowitym koszcie eksploatacji.
Błędy przy projektowaniu schematu - jakich nie popełnić
Projektowanie schematu instalacji fotowoltaicznej wymaga precyzji, szczególnie gdy chcemy uniknąć kosztownych poprawek i problemów technicznych w trakcie eksploatacji. Poniżej przedstawiamy cztery najczęstsze błędy, które mogą wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo i wydajność systemu.
Jednym z najczęstszych błędów jest dobór niewłaściwego przekroju przewodów DC. Przykładem może być użycie przewodu o przekroju 6 mm² zamiast wymaganego 10 mm² przy długości 20 m i prądzie 12 A, co może prowadzić do przegrzania i spadku napięcia. Drugim istotnym problemem jest brak rozłączników DC pomiędzy falownikiem a panelami - w sytuacji awaryjnej lub przy konserwacji brak możliwości szybkiego odłączenia źródła energii zwiększa ryzyko uszkodzenia sprzętu i zagrożenie dla personelu. Trzeci błąd to nieprawidłowe liczenie stringów przy niskich temperaturach, ponieważ Voc rośnie o 0,35% na każdy stopień poniżej 25°C, a w chłodne poranki może to powodować przekroczenie dopuszczalnego napięcia falownika. Czwartym, a równie krytycznym, jest brak uziemienia konstrukcji stalowej i przewodów wyrównawczych, co naraża całą instalację na korozję i niezgodność z normami bezpieczeństwa.
- Zgłoś instalację u operatora NC RfG przed montażem
- Upewnij się, że moc jednofazowa nie przekracza 3,86 kWp
- Dobierz przekrój kabla DC zgodnie z PN-EN 50566
- Zainstaluj rozłącznik DC typu izolowany
- Zabezpiecz przewody prądem nadprądowym MCBO 16 A
- Umieść ogranicznik nadprzepięć DC SPD 600 V
- Połącz uziemienie z metalową konstrukcją dachową
- Zamontuj wyłącznik różnicowoprądowy 30 mA
- Zainstaluj licznik dwukierunkowy klasy 1
- Skonfiguruj komunikację Modbus RTU 115,2 kb/s
Przykładowe obliczenie górnego i dolnego limitu napięcia w stringu dla paneli o Voc równe 45 V przy 25°C: górny limit wyznacza się jako Voc maksymalny = Voc modułu × (1 + 0,0035 × (25 - T_min)) × liczba paneli. Dla T_min równego -15°C i 15 paneli otrzymujemy 45 × 1,7 × 15 = 1147,5 V, co przekracza typowy limit falownika 1000 V. Dolny limit oblicza się analogicznie: Voc minimalny = Voc × (1 - 0,0035 × (T_max - 25)) × liczba paneli. Dla T_max równego 40°C otrzymujemy 45 × 0,8775 × 15 = 592,7 V, powyżej typowego minimum 150 V wymaganego do uruchomienia MPPT.
| Topologia | Sprawność ładowania [energii] | Straty energii | Rekomendacja |
|---|---|---|---|
| DC-coupled | 96% | Brak podwójnej konwersji | Dla nowych instalacji PV |
| AC-coupled | 90-92% | 4-6% na podwójnej konwersji | Dla modernizacji istniejących elektrowni |
FAQ - najczęściej zadawane pytania o schematy falowników
Poniżej znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące projektowania instalacji fotowoltaicznych w 2026 roku, ze szczególnym uwzględnieniem wyboru i konfiguracji falowników.
Czy falownik działa w nocy?
Falownik nie działa w nocy, ponieważ panele fotowoltaiczne nie produkują energii przy braku światła słonecznego. Mechanizm działania falownika opiera się na przetwarzaniu energii odebranej z paneli, a w godzinach nocnych urządzenie przechodzi w stan uśpienia, nie wykazując żadnej aktywności diodowej. Dopiero po wschodzie słońca, gdy panele zaczną generować prąd stały, falownik reaguje na sygnał i rozpoczyna konwersję energii.
Jakie są limity mocy 1-fazowej?
Minimalna dopuszczalna moc dla falowników jednofazowych wynosi 3,86 kWp. Powyżej tej wartości wymóg sieciowy zgodny z kodeksem NC RfG wymusza zastosowanie falownika trójfazowego. W kontekście projektowania instalacji, konfiguracja falownika musi odpowiadać profilu przyłączeniowemu, aby zapewnić prawidłową synchronizację z siecią. Przekroczenie tej granicy automatycznie zmienia wymagania techniczne i dokumentacyjne.
Jakie maszyny wymagają falownika 3-fazowego?
Falownik 3-fazowy jest wymagany dla urządzeń pobierających energię trójfazową, takich jak pompy ciepła klasy A+, piece do wody, pralki przemysłowe, maszyny CNC czy wentylatory dużej mocy. Dla instalacji przekraczających 10 kW, dobór fazowania zależy od rozkładu mocy na trzy fazy. W projekcie elektrycznym, schemat instalacji musi uwzględniać profil obciążenia, aby zapewnić równomierny rozkład energii i optymalną pracę systemu.
Jakie elementy muszą być na schemacie?
Minimalny zestaw elementów na schemacie instalacji obejmuje: moduły PV z podaną mocą i liczbą sztuk w każdym stringu, przewody solarne z przekrojem oraz złącza MC4, rozłącznik i zabezpieczenia nadprądowe po stronie DC, ogranicznik przepięć DC, falownik z mocą znamionową i liczbą wejść MPPT, wyłącznik nadprądowy i wyłącznik różnicowoprądowy po stronie AC, rozdzielnicę główną oraz licznik dwukierunkowy, uziemienie konstrukcji wsporczej i połączenia wyrównawcze. Każdy z tych elementów pełni określoną funkcję w całej instalacji.
Dlaczego warto wybrać DC-coupled?
Topologia DC-coupled zapewnia 96% sprawności ładowania dzięki pominięciu mostka AC, natomiast AC-coupled traci 4-6% energii na podwójnej konwersji DC-AC i z powrotem. W architekturze systemu hybrydowego schemat falownika dla DC-coupled umożliwia ładowanie akumulatorów z paneli nawet w trybie Black Start, co stanowi istotną zaletę w sytuacjach awaryjnych. Ta konfiguracja jest szczególnie korzystna dla instalacji z magazynem energii.
Jakie są koszty instalacji?
Ceny falowników hybrydowych w 2026 roku zaczynają się od 4500 zł netto za jednostkę 10 kW, a koszt instalacji wynosi około 20% wartości urządzenia. Szacunkowo przypadają 1200-1500 zł za montaż, 400 zł za inteligentny licznik oraz 300 zł za dokumentację techniczną. Dokładny schemat instalacji jest wymagany dla właściwego kosztorysowania, ponieważ pozwala określić ilość i rodzaj komponentów potrzebnych do realizacji projektu.
| Topologia | Sprawność ładowania [energii] | Straty energii | Zastosowanie [w praktyce] |
|---|---|---|---|
| DC-coupled | 96% | minimalne [straty] | Systemy hybrydowe z magazynem |
| AC-coupled | 89-92% | 4-6% | Tradycyjne instalacje on-grid |
Tabela porównuje różnice między topologiami systemów hybrydowych, pokazując wpływ konfiguracji na efektywność energetyczną. Wybór odpowiedniej topologii zależy od profilu obciążenia i wymagań operatora sieci.
Przed złożeniem schematu warto przejrzeć checklistę 12 punktów zawierającą wszystkie niezbędne elementy dokumentacji dla operatora sieci. Dla instalacji jednofazowej podłącz falownik do najbardziej obciążonej fazy trójfazowej w celu optymalizacji autokonsumpcji.
Redakcja Prosta Elektryka · wszystkie artykuły